Naujienos

Vėjo energetika Lietuvoje: potencialą varžo tik įstatymai

2016-12-20

Iš visų vietinių išteklių vėjas Lietuvoje generuoja daugiausiai elektros, o gamybos apimtys auga kiekvienais metais. Į vėjo energetiką šalyje per 10 plėtros metų investuota apie 800 mln. eurų. Tobulėjant technologijoms vėjo jėgainės elektrą gamina vis efektyviau ir pigiau. Tačiau tolesnei sektoriaus plėtrai Lietuvoje trukdo įstatymų numatyta riba – jau praktiškai pasiekta maksimali suminė 500 MW prie elektros tinklo prijungtų jėgainių galia.

Nors politiniai sprendimai dėl tolesnės pėltros stringa, Lietuvos gyventojai vėjo energetiką palaiko vis labiau. Šiemet „Baltijos tyrimų“ atlikta apklausa rodo, kad vėjo energetiką palankiai vertina net 88 proc. lietuvių. Pasitikėjimas vėjo energetika stabiliai auga jau kelis metus iš eilės. 2013 m. ir 2014 m. atliktose analogiškose apklausose apie ją teigiamai atsiliepė 81 proc. respondentų.

Elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ duomenimis, sausį-rugsėjį šalyje iš viso suvartota 7,361 TWh elektros. Vėjo jėgainėse pagaminta 657 GWh. Taigi jos patenkino beveik 9 proc. viso Lietuvos elektros poreikio. 657 GWh yra 19 proc. daugiau, nei pernai per tą patį laikotarpį. 2015 m. sausį-rugsėjį vėjo jėgainės sugeneravo 511 GWh. 2014 m. per pirmus tris ketvirčius vėjo jėgainių parkai pagamino 366 GWh. Per dvejus metus gamyba išaugo beveik 80 proc.

Visgi Lietuvos rezultatai nėra įspūdingi lyginant, pavyzdžiui, su pusantro karto mažesne Danija. Šioje šalyje iš vėjo pagaminama 42 proc. suvartojamos elektros. Tai yra net 15 teravatvalandžių. Palyginimui, Lietuvoje kasmet iš viso suvartojama tik 10 teravatvalandžių.

Per dešimtmetį sektoriaus plėtros, Lietuvoje statomų jėgainių efektyvumas pakilo nuo 27 proc. iki 40 proc. Todėl jėgainės gamina vis daugiau elektros, o vėjo energijos kaina per paskutinius 5 metus nuolat mažėjo. Paskutinio aukciono metu buvo pasiekta, kad vėjo jėgainių pagaminta elektra bus pardavinėjama po 56 Eur/MWh. Manoma, kad jeigu 2017 m. būtų surengtas kitas aukcionas, jame vystytojų pasiūlyta kaina gali dar sumažėti iki 50 Eur/MWh. Šios kainos yra mažesnės už tas, kurias pardavinėdamos savo pagamintą energiją nustato šiluminės elektrinės.