Naujienos

Prognozė: JAV vėjo jėgainių gaminama elektra iki 2030-ųjų gali atpigti per pusę

2017-10-10

Vėjo jėgainėse gaminamos elektros energijos kaina iki 2030 metų gali sumažėti per pusę, rodo JAV Energetikos departamento Nacionalinės atsinaujinančios energetikos laboratorijos (NREL) specialistų parengta ataskaita.

Laboratorijos inžinieriai ir analitikai kartu su kompanija „Allegheny Science and Technology“ paruošė ataskaitą „Enabling the SMART Wind Power Plant of the Future Through Science-Based Innovation“. Joje specialistai numato, kad mokslo pažanga ir naujų technologijų komercializacija leis sumažinti nesubsidijuojamos iš vėjo gaminamos elektros energijos kainas iki 23 JAV dolerių už megavatvalandę ir dar mažiau. Tai leistų aprūpinti vartotojus elektros energija, kuri ne tik būtų konkurencinga, bet ir netgi pigesnė už elektros energiją, pagamintą naudojant kitus resursus.

Tiesa, šis kainų mažėjimas priklausys nuo keleto veiksnių. Tarp jų – nuosekli vėjo energetikos plėtra ir politinių sprendimų dėl šios plėtros tęstinumas. Taip pat – mokslinė pažanga, leidžianti vėjo jėgainių parkams gaminti daugiau elektros energijos, efektyviau naudoti žaliavas, mažinti jėgainių veikimo ir priežiūros išlaidas, prailginti jų funkcionavimo laiką. JAV Energetikos departamento teigimu, tokiam pokyčiui reikalingas tinkamas strategijų ir naujų technologijų panaudojimas – tokiu atveju gali būti pasiektas kainos sumažėjimas 50 proc., o vėjo jėgainių parkų pajėgumai JAV gali išaugti ir 2030 m. viršyti 200 GWh, o 2050 m. – 500 GWh.

Skaičiuojama, kad 2016 m. JAV į vėjo energetiką buvo investuota 14 mlrd. dolerių, o vėjo jėgainėse pagaminta elektros energija patenkino daugiau nei 5,5 proc. šalies poreikio. „Mūsų atliktas tyrimas atskleidžia, kad JAV ir toliau investuoja į vėjo energetikos tyrimus ir plėtrą. Iš vėjo pagaminama elektros energija gali tapti konkurencinga, palyginti su iš dujų gaminama elektros energija, mažiau nei per 15 metų“, – sako viena iš tyrimo autorių NREL inžinierė Katherine Dykes.

Nuo 2030 m. vėjo jėgainių parkai JAV nebebus subsidijuojami – bent jau Federalinės vyriausybės – nes 2015 m. pabaigoje šalies Kongresas nusprendė palaipsniui nutraukti mokesčių kreditavimą vėjo energetikos projektams.