Pirmąjį ketvirtį vėjo jėgainės prisuko beveik trečdalį Lietuvoje pagamintos elektros

Per pirmuosius tris šių metų mėnesius, vyraujant nepastovioms oro sąlygoms, šalyje veikiantys vėjo jėgainių parkai sukosi skirtingais tempais. Vis dėlto, jie sugeneravo daugiau kaip 30 proc. šalyje pagamintos elektros.

Lietuvos energijos išteklių biržos operatoriaus „Baltpool“ duomenimis, sausį-kovą vėjo jėgainėse buvo pagaminta kiek daugiau nei 292 GWh elektros energijos. Iš viso per šį laikotarpį, kaip rodo „Litgrid“ duomenys, faktinė gamyba šalyje siekė apie 911,5 GWh elektros energijos. Tai reiškia, kad vėjas prisuko beveik trečdalį Lietuvoje pagaminto elektros kiekio.

„Nors po itin vėjuoto sausio sekė gerokai ramesni vasaris ir kovas, vėjo elektrinės pirmąjį ketvirtį pagamino solidų kiekį elektros energijos. Tiesa, pirmąjį praėjusių metų ketvirtį oro sąlygos buvo kur kas palankesnės, tad jėgainės sukosi sparčiau ir pasiekė 338,2 GWh rezultatą. Pastebime, kad mažesnė gamyba vėjo jėgainėse kartu su kitais veiksniais šiemet turėjo įtakos elektros energijos kainai biržoje. Pirmąjį šių metų ketvirtį elektra Lietuvos kainų zonoje buvo maždaug penktadaliu brangesnė – 42,40 EUR/MWh“, – sako Aistis Radavičius, Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) direktorius.

Jis primena, kad pastaraisiais metais vėjo energetikos sektorius Lietuvoje nuosekliai augo ir stabtelėjo tik pernai, kuomet buvo pasiekta įstatymuose numatyta kvota. Tačiau šiuo metu Seime svarstomas naujosios Nacionalinės energetikos strategijos projektas – patobulintame dokumente siūloma, kad iki 2050 m. Lietuva visą reikalingą elektros energiją turėtų gauti iš atsinaujinančių šaltinių. Taip pat jame nuosekliai didinami vėjo energetikos sektoriui keliami tikslai – jau 2030 m. siūloma iš vėjo gaminti 3,85 TWh elektros energijos. Tai – beveik tris kartus daugiau, nei gaminama šiuo metu. Be to, 2021 m. įstatymų leidėjai žada priimti sprendimą ir dėl vėjo energetikos vystymo jūroje.

„Jeigu tokia strategija bus patvirtinta, jau netrukus vėjo energetikos sektorius toliau plėsis. Lietuva, kaip ir kitos Baltijos šalys, turi palankias gamtines sąlygas vystyti šią energetikos rūšį. Reikšmingų pliusų jai prideda ir sparčiai besivystančios technologijos, nulemiančios vis didesnį naujų turbinų efektyvumą, bei reikšmingai mažėjančios vėjo elektrinėse pagamintos elektros kainos“, – sako A. Radavičius.

Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau kaip 20 vėjo jėgainių parkų, taip pat stovi nemažai pavienių elektrinių, o iš viso instaliuota 521 MW galios elektrinių. Per metus jose sugeneruojama virš 12 procentų šalies elektros poreikio.