Naujienos

LVEA gretas papildė dar keturi nauji nariai

2023-10-31

Lietuvos vėjo elektrinių asociacijai (LVEA) 2023-ieji metai žymi augimą – prie mūsų jungiasi vis daugiau verslų, kurie dirba ar planuoja dirbti ties vėjo energetikos projektais. Susipažinkite su naujais asociacijos nariais – inžinerinių sistemų ir energetikos modernizavimo projektus vykdančia bendrove  „DS-1“, atsinaujinančios energetikos projektų vystytojais „Enery Lithuania“ ir „Utilitas Wind“, taip pat generaliniais rangovais „Infes“.

Bendrovė „DS-1“ vėjo energetikos sektoriuje nėra naujokė – jos komanda turi patirties šalies vėjo parkuose įrengiant infrastruktūrą – aukštos įtampos pastotes, aukštos ir žemos įtampos kabelius, elektros linijas.

„Dirbdami su vėjo energetikos projektais ne tik statome ir įrenginėjame elektros pastotes, pajungiame transformatorius, bet ir priduodame darbus  „iki rakto“ klientams. Turime labai reikalingos inžinerinės patirties, kuria galime dalintis asociacijoje, dalyvauti formuojant kokybės standartą, reikalingą numatant intensyvią sektoriaus plėtrą“, –  sako įmonės vadovas Vykintas Belickas. – Tuo pačiu norime užmegzti kontaktų su kitais asociacijos nariais ir dėti bendras pastangas plėtojant vėjo energetikos sektorių Lietuvoje“.

Kita asociacijos naujokė – prieš vos daugiau nei pusmetį į Lietuvos rinką įžengusi „Enery Lithuania“. Įmonė priklauso Austrijos „Enery“ grupei, kuri intensyviai vysto atsinaujinančios energetikos projektus Centrinėje ir Rytinėje Europoje – Bulgarijoje, Čekijoje, Estijoje, Vengrijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Slovėnijoje ir Slovakijoje. Šiose šalyse grupė turi 62 MW instaliuotos galios veikiančių vėjo parkų portfelį ir šiuo metu vysto dar daugiau nei 200 MW galios vėjo projektus Estijoje bei Latvijoje. Iš viso grupė turi 312 MW instaliuotos galios veikiančių parkų portfelį. Lietuvoje įmonė planuoja tiek įsigyti ir vystyti naujus, tiek toliau valdyti jau išvystytus vėjo parkus, tiekti elektrą šalies vartotojams.

„Norime savo aktyvia veikla prisidėti prie darnios atsinaujinančios energetikos plėtros ir Lietuvos pastangų dekarbonizuoti ir diversifikuoti energetikos sektorių. Manome, kad galime būti naudingi asociacijai „Enery“ grupėje sukaupta patirtimi vystant vėjo elektrinių projektus kitose rinkose“ – sako įmonė vadovė Erika Ščiogoleva. 

Asociacijos gretas papildė ir patyręs generalinis rangovas – UAB „Infes“, teikianti rangos, statybos ir projektavimo paslaugas. Bendrovė daugiau nei 10 metų veikia statybų industrijoje ir įgyvendina nestandartinių sprendimų reikalaujančius projektus. Įmonė turi patirties statant įvairius monolitinius statinius, valdant bei užtikrinant infrastruktūros ir inžinerinių tinklų įrengimą ir kokybę, taip pat planuoja teikti vėjo jėgainių pamatų, infrastruktūros įrengimo paslaugas.

„Patirtis, sukaupta įgyvendinant daugiau nei 300 projektų, iš kurių daugiau nei 40 vykdoma vienu metu prižiūrint projektavimo procesus, statant objektus, vykdant rekonstrukciją bei kuriant infrastruktūrą, yra didelis pranašumas, kurį atsinešime į asociaciją. Atsinaujinanti energetika ir energetinė nepriklausomybė mums reiškia daug – savo veikloje siekiame ne tik finansinių tikslų, būti inovatyviais, bet ir tapti pozityvių pokyčių dalimi“, –  sako bendrovės „Infes“ verslo plėtros vadovė Rasa Kligė.

Ketvirtoji LVEA naujokė – estiško kapitalo bendrovė „Utilitas Wind“, kuri vysto ir įgyvendina atsinaujinančios energetikos projektus Estijoje, tačiau žengia tvirtus žingsnius ir į kaimyninių šalių vėjo energetikos rinkas. Lietuvoje įmonė ketina iki 2027 metų įgyvendinti du 124 MW ir 200 MW galios vėjo projektus. Latvijoje 2022 metais bendrovė užbaigė 58,8 MW vėjo parko statybas ir šiuo metu šalyje valdo 78,8 MW. Estijos 42,6 MW veikiančių vėjo parkų krepšelį ketinama papildyti 1200 MW jūrinio vėjo pajėgumais. Minėtam projektui šiuo metu vykdomas poveikio aplinkai vertinimas.    

„Spartus energetinio saugumo užtikrinimas yra itin svarbus visai Europai. Vėjo energetika turi didelį potencialą Baltijos regione, o jos plėtra yra labai svarbi siekiant užtikrinti žaliąją pertvarką. Tai mus skatina prisidėti prie vėjo industrijos vystymo“, –  sako įmonės vadovas Linas Cibulskis.

Kaip tapti  LVEA nariu?

Tapti LVEA nariu yra labai paprasta. LVEA nariai gali būti tiek Lietuvos, tiek ir kitų valstybių organizacijos ar fiziniai asmenys, vykdantys su vėjo energetikos sektoriumi susijusią veiklą. Norintys prisijungti prie asociacijos, turėtų pateikti laisvos formos prašymą raštu asociacijos direktoriui ir sumokėti 100 eurų stojamąjį mokestį. Sprendimas dėl narystės yra priimamas artimiausiame Tarybos posėdyje.

Asociacija vienija daugiau nei  70 proc. Lietuvos vėjo energetikos rinkoje veikiančių energijos gamintojų, investuotojų, įrangos ir komponentų gamintojų, paslaugų teikėjų. Jos narės – verslo įmonės, siekiančios prisidėti prie vėjo energetikos plėtros šalyje. Dalyvaudamos asociacijos veikloje jos bendradarbiauja ir teikia vieningą ekspertinę poziciją valstybės institucijoms, vysto tarptautinius ryšius, operatyviai reaguoja į vėjo energetikos sektoriaus aktualijas ir kartu sprendžia kylančius iššūkius.