Naujienos

2020-ieji vėjo elektrinių parkuose prasidėjo nauju rekordu

2020-04-01

Metų pradžia Lietuvoje pasižymėjo itin vėjuotais orais, tad vėjo elektrinių parkai gerokai padidino elektros energijos gamybos apimtis. Sausį ir vasarį vienas po kito krito anksčiau užfiksuoti mėnesio gamybos rekordai. 

Kaip rodo energijos išteklių biržos „Baltpool“ duomenys, sausį Lietuvoje veikiančios vėjo elektrinės pagamino apie 187,3 GWh elektros energijos. Tai – beveik 47 proc. daugiau nei pirmąjį 2019-ųjų mėnesį, kai gamyba siekė 127,7 GWh. Vasarį, palyginti su ankstesniu tuo pačių metų laikotarpiu, gamyba ūgtelėjo 27 proc. ir  pasiekė 190,3 GWh. Tai – naujas mėnesio rekordas.

Taigi iš viso per pirmuosius du metų mėnesius buvo pagaminta 377,6 GWh elektros energijos – daugiau nei ketvirtadalis pernykščio rezultato.

Pernai užfiksuotas metinis rekordas

Itin gerus rezultatus šalyje veikiantys vėjo jėgainių parkai pasiekė pernai – pagamintas elektros energijos kiekis buvo didžiausias per visą šalies vėjo energetikos istoriją. Perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ duomenimis, jie pagamino 1,453 TWh elektros energijos – beveik 28 proc. daugiau nei 2018-aisiais, kai buvo pagaminta kiek daugiau nei 1,139 TWh elektros energijos. Pasiektas rezultatas pranoko 2017-aisiais užfiksuotą rekordą, kuomet gamybos apimtys buvo didesnės kaip 1,3 TWh. 

„Praėję metai buvo itin sėkmingi Lietuvoje veikiantiems vėjo jėgainių parkams. Kaip ir prognozavome, pagamintas elektros energijos kiekis pranoko ir 2018-ųjų, ir net 2017-ųjų rezultatą. Reikšmingos įtakos naujam rekordui turėjo tiek itin vėjuotais orais pasižymėję pirmasis bei paskutinysis metų ketvirtis, tiek ir nuolat augantis vėjo jėgainių techninis patikimumas“, – sako Aistis Radavičius, Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos direktorius.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje yra 1,322 mln. namų ūkių ir jie per metus suvartoja beveik 3 TWh elektros energijos. Tai reiškia, kad vėjo jėgainės pagamina maždaug pusę namų ūkiuose suvartojamos elektros energijos arba patenkina 1,3 mln. gyventojų elektros energijos poreikius.

Lietuvoje šiuo metu veikia 23 vėjo jėgainių parkai, jų galia kartu sudėjus siekia 480 MW. Kartu su mažosiomis vėjo elektrinėmis iš viso instaliuota 533 MW galios elektrinių. Preliminarūs asociacijos skaičiavimai rodo, kad praėjusiais metais vėjo jėgainės galėjo pagaminti apie 13 proc. šaliai reikalingos elektros energijos. Galima palyginti: iš visų atsinaujinančių išteklių kartu sudėjus buvo pagaminta 26 proc. elektros energijos.