Naujienos

„Wind Europe“ vadovas: Lietuva – tarp pirmaujančių valstybių Europoje

2017-05-19

Praėjusią savaitę Lietuvoje lankėsi Europos vėjo industriją vienijančios organizacijos „Wind Europe“ vadovas Giles Dickson. Vizito metu jis susitiko su šalies Energetikos ministru, Seimo energetikos komisijos bei ekonomikos komiteto pirmininkais, skaitė paskaitą Vilniaus Gedimino Technikos universiteto studentams.

„Wind Europe“ vadovas pabrėžė, kad susitikimai su Seimo ir Vyriausybės atstovais jį nuteikė padrąsinančiai. Jų metu buvo kalbėta, kad šiuo metu ruošiamoje naujojoje Energetikos strategijoje atsinaujinančiai energetikai bus skiriamas deramas dėmesys.

Susitikime su Energetikos ministru G.Dickson akcentavo, kad 2016 metais Lietuva buvo pirmaujanti valstybė Europoje pagal instaliuotą galią lyginant su energijos suvartojimu. Lietuva, pagamindama apie 11 procentų bendro elektros poreikio iš vėjo, su šiuo rezultatu yra tarp 10 geriausių Europoje, šalia tokių valstybių kaip Vokietija, Danija, D.Britanija, Portugalija, Švedija.

Savo ruožtu, iš ministro buvo išgirsta, kad šiuo metu rengiamoje Nacionalinėje energetikos strategijoje bus išsikeltas tikslas pasiekti, jog iki 2030 m. 45 proc. elektros būtų pagaminama naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius. Šiuo metu šis skaičius siekia 16 procentų. Strategijoje turėtų būti atsižvelgta į vėjo energetikos ekspertų rekomendacijas ir šiuo metu įstatyme nustatyta 500 MW suminės galios riba pakelta papildomais 250-350 MW. Vyriausybės atstovai G. Dickson‘ui užsiminė apie planus pasiekti, kad 2030 m. Lietuva pasigamintų 75 proc. sau reikalingos energijos, o vėjui, įgyvendinant šį tikslą, tektų svarbi rolė.

Susitikimų su Seimo nariais metu buvo kalbėta apie  elektros tinklo stabilumo svarbą integruojant vis daugiau vėjo. Šiuo metu Lietuvos tinklas sinchronizuotas su Rusijos tinklu, bet įsibėgėjant desinchronizacijos procesui, svarbu užtikrinti patikimą tinklo funkcionavimą.  Wind Europe vadovas išvardino keletą vėjo energetikos privalumų, kurie prisidėtų tai užtikrinant: vėjo elektrinių teikiamos dažnio kontrolės paslaugos, turbinų lankstumas greitai jas įjungiant/išjungiant, išmaniųjų tinklų taikymas, energijos akumuliavimo technologijų plėtra ir kt. Energetikos ministras pabrėžė, kad desinchronizacija ir vėjo energetikos plėtra turi būti lygiagretūs procesai ir vienas kito nestabdyti.

„Nepaisant tam tikrų klaustukų, iš Lietuvos išvykstu su įspūdžiu, kad Rytų bei Centrinėje Europoje turime šalį, kuri labai rimtai žiūri į vėjo energetiką ir jos plėtrą. Jai Lietuvoje yra visos sąlygos, juolab, kad Lietuva neturi daug vietinės generacijos Taip, tai – maža rinka, bet Lietuva galėtų būti geros praktikos pavyzdžiu kitoms Rytų ir Centrinės Europos šalims.  – teigia G. Dickson.