Naujienos

LVEA nariai sujungė jėgas: Telšiuose iškils 68,9 MW vėjo elektrinių parkas

2020-08-19

Trys Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos narės – „E energija“, „General Electric“ ir „Eesti Energia“ – suvienijo jėgas vėjo elektrinių parko projektui Telšiuose. Šiame parke suplanuota pastatyti 13 aukščiausių ir galingiausių vėjo turbinų Lietuvoje – bokšto aukštis kartu su sparnu sieks 220 metrų, o galia – 5,3 MW.

Kaip pranešė bendrovės, „General Electric“ kartu su „E energija“ grupe kontroliuos 68,9 MW „E energija“ Telšių vėjo elektrinių parko projektą, dalyvaus projekto finansavimo struktūroje, tieks šiuo metu efektyviausias „Cypress“ vėjo turbinas ir rūpinsis vėjo elektrinių parko priežiūra 25 metus. Parke gaminamą elektros energiją pagal pirmąją regione 10 metų PPA (angl. – Power Purchase Agreement) sutartį įsipareigojo pirkti „Eesti energia“ („Enefit“). Tai bus didžiausią elektros energijos kiekį pagaminsiantis vėjo elektrinių parkas Lietuvoje.

„Telšių rajone jau statomo vėjo elektrinių parko projektas dar kartą parodė „E energija“ grupės patirtį sėkmingai inicijuojant ir vystant sudėtingus atsinaujinančios energetikos projektus, dirbant kartu su pirmaujančiomis pasaulinėmis bendrovėmis ir finansų įstaigomis, išnaudojant vietos galimybes Šiaurės Rytų Europoje. Šis projektas yra labai svarbus žingsnis Baltijos šalių rinkoms, nes tai pirmas reikšmingas vėjo elektrinių projektas, vystomas be valstybės subsidijų. Tai tapo įmanoma pasitelkus naujausias inovatyvias technologijas ir sutarus dėl bendrų investicijų su pasauline energetikos rinkos lydere „General Electric“, – sakė Gediminas Uloza, „E energija“ grupės generalinis direktorius.

Anot Peter Wells, vykdančiojo „GE Renewable Energy“ Europos regiono direktoriaus, Telšių vėjo elektrinių parkas Lietuvoje rodo Baltijos šalių ambicijas ieškant inovatyvių vėjo technologijų sprendimų ir prisidės pereinant prie tvarių ir efektyvių atsinaujinančių energetikos šaltinių panaudojimo bendroje šalies energetikos sistemoje. Projektas demonstruoja unikalias „General Electric“ galimybes dirbti visoje vėjo elektrinių projektų vertės grandinėje visame pasaulyje apjungiant naujausias technologijas ir finansavimo galimybes.

Finansavimą parkui bendrai užtikrins „GE Energy Financial Services“ ir „E energija“ grupės lėšos, taip pat „GESF Credit“ ir SEB banko paskolos. Tokia projekto finansavimo struktūra tapo įmanoma dėl pirmosios regione ilgalaikės 10 metų trukmės PPA sutarties, pagal kurią parke gaminamą elektros energiją pirks Estijos valstybės valdoma „Eesti energia“, tarptautinėje rinkoje veikianti „Enefit“ vardu.

Pasak Hando Sutter, „Enefit“ grupės generalinio direktoriaus, tai istorinis, didžiausias vėjo elektrinių parko PPA sandoris regione ne tik „Enefit“ grupei bet ir visam Baltijos regionui. 

Vėjo elektrinių parko statybos darbai jau prasidėjo šių metų birželį, o pirmosios turbinos bus pradėtos montuoti 2021 metų pavasarį. Planuojama, kad komercinę veiklą vėjo turbinų parkas pradės 2021 metų pabaigoje. 

„E energija“ kartu su „General Electric“ grupei priklausančia bendrove „GE Energy Financial Services“ kaip mažumos akcininku valdo „GREEN CHARGE“ akcijas ir kontroliuoja vėjų elektrinių parko projekto bendrovę „L-VĖJAS“. Tai pirmoji tokio pobūdžio pasaulinio energetikos giganto investicija Lietuvoje.

Apie naujo vėjo jėgainių parko statybas yra pranešusi ir energetikos įmonių grupė „Ignitis grupė“. Naują vėjo elektrinių projektą planuojama vystyti Mažeikių rajone – ketinama įrengti 15 vėjo jėgainių, kurių bendra galia sieks apie 63 MW. Projekto užbaigimo darbai numatyti 2022 metų pabaigoje, investicijos į jį turėtų siekti per 80 mln. eurų.

Lietuvoje šiuo metu veikia 23 vėjo jėgainių parkai, jų galia kartu sudėjus siekia 480 MW. Kartu su pavienėmis vėjo elektrinėmis iš viso instaliuota 533 MW galios elektrinių. Praėjusiais metais jos pagamino daugiau kaip 1,4 TWh elektros energijos.