Naujienos

Kas valdo vieną efektyviausių vėjo parkų Lietuvoje?

2019-09-17

19 vėjo turbinų kasdien sukasi viename didžiausių vėjo jėgainių parkų Lietuvoje. Kompanija, valdanti šį parką, prižiūri dar 434 vėjo jėgaines Švedijoje ir Suomijoje. Kartu sudėjus jos pagamina maždaug 5 TWh elektros energijos per metus. Tiek energijos pakanka aprūpinti tokius miestus kaip Stokholmas, Kopenhaga ir Helsinkis. Kas ši atsinaujinančios energetikos milžinė?

Minėtas vėjo jėgainių parkas maždaug prieš ketverius metus įsikūrė Mažeikių savivaldybėje, jį valdo Lietuvos vėjo elektrinių asociacijai priklausanti kompanija „OX2“, viena iš sausumos vėjo jėgainių lyderių Šiaurės Europoje. Į Lietuvą šią kompaniją atvedė susitarimas su „Ingka Group“ – kompanija, kuri valdo 90 proc. „IKEA“ parduotuvių.

Darbas su „Ingka“ ir Google

„Su „Ingka“ dirbame jau ne vienerius metus. Laikui bėgant mūsų santykiai iš Švedijos ir Suomijos išsiplėtė į kitas šalis. Šiuo metu valdome šios kompanijos jėgaines Švedijoje, Suomijoje ir Lietuvoje. Didžiuojamės galėdami dirbti su tokiomis kompanijomis kaip „Ingka“ ar „Google“, nes jos demonstruoja lyderystę atsinaujinančios energetikos srityje ir rodo sektiną pavyzdį kitoms kompanijoms“, – teigia „OX2 Technical and Commercial Management“ vykdomasis direktorius Lars Bryngelsson.

Kompanija skelbia, kad nuo 2004 m. prisideda prie atsinaujinančios energetikos plėtros ir siekia, kad energijos sektorius taptų 100 proc. tvarus. Jos patirtis apima visą vertės grandinę, pradedant nuo projekto teisių įgijimo ir projekto plėtros, baigiant finansavimu, inžinerija, viešaisiais pirkimais, statyba bei techniniu ir komerciniu valdymu. Per visus tuos metus „OX2“ prisidėjo prie vėjo jėgainių projektų vystymo, į kuriuos investuota daugiau nei 2,6 mlrd. eurų. Ypač sėkmingi įmonei buvo 2018 m., kai grynosios pajamos siekė 403 mln. eurų, o tai geriausias rezultatas nuo pat jos įkūrimo. 

Plėtra naujose rinkose

„Vėjo energetikos potencialas auga visoje Europoje, nes tai ekonomiškiausias būdas pertvarkyti energetikos sektorių ir paversti jį tvaresniu, prie šio augimo prisidedame ir mes. Per paskutinius trejus metus intensyviai investavome ir dabar pradedame matyti rezultatus. Šiandien aktyviai veikiame daugiau rinkų nei kada anksčiau ir tai darome dar didesniais pajėgumais nei iki šiol“ – sako „OX2“ generalinis direktorius Paul Stormoen.

Pasak P. Stormoen, kompanija į naujas plėtros galimybes žiūri plačiai atmerktomis akimis. Ir nors pagrindinėse rinkose Šiaurės šalyse ir žemyninėje Europos dalyje įmonė auga itin sparčiai, planuojama plėstis ir į naujas rinkas. Sprendimas, į kurias šalis konkrečiai, dar nėra priimtas, nes įmonė renkasi tarp kelių galimų variantų.

Anot L. Bryngelsson, vykdant plėtrą į naujas šalis visuomet susiduriama su tam tikrais iššūkiais, todėl svarbu gerai suprasti vietos įstatymus, reguliacinę aplinką ir pačią rinką. Tam kompanija „OX2“ samdo specialistus šalies viduje. O kai pavyksta rasti patikimus partnerius, visi procesai vyksta sklandžiai.