ES susitarė: iki 2030 m. – 32 proc. energijos iš atsinaujinančių šaltinių
Europos Parlamento ir valstybių narių derybininkai susitarė dėl naujo tikslo Europos Sąjungai: iki 2030 m. iš atsinaujinančių šaltinių turės būti gaminama 32 proc. reikalingos energijos. Tai – reikšmingas pokytis, palyginti su 27 proc. siekusia dalimi, dėl kurios buvo susitarta 2016-ųjų lapkritį.
Bendrijos ambiciją padidinti sunaudojamos iš atsinaujinančių šaltinių pagamintos energijos dalį nulėmė spartus pastarųjų metų technologinis progresas, išauginęs atsinaujinančios energetikos konkurencingumą bei sumažinęs jėgainių eksploatacijos kaštus tiek sausumoje, tiek ir jūroje.
Atsinaujinančių energijos išteklių direktyvoje numatytos ir konkrečios priemonės, kaip pasiekti užsibrėžtą tikslą. Dokumente bus pateikti ir galimi paramos mechanizmai, padėsiantys suteikti užtikrintumo investuotojams. Valstybės narės bus įpareigotos nubrėžti penkerių metų viziją, kurioje turės įvardinti aukcionų laiką, apimtis ir biudžetus.
Direktyvoje numatyta ir investicijų apsaugos sąlyga, užkirsianti kelią atgaline data keisti įstatymus, galinčius paveikti jau vykdomus atsinaujinančios energetikos projektus. Taip pat numatyta ir paprastesnė naujų ir atnaujinamų projektų dokumentacijos procedūrų eiga. Įsigaliojus direktyvai leidimų išdavimo procedūros bus paprastesnės, o terminai trumpesni, tad atsinaujinančios energetikos projektus bus galima įgyvendinti sparčiau.
Tikimasi, kad Europos Taryba ir Parlamentas direktyvą formaliai patvirtins per keletą artimiausių savaičių.