Naujienos

BOTC: panorama 100 metrų aukštyje – įprastas vaizdas vėjo jėgainių specialistams

2019-08-19

Atvira jūra ar daugiau nei 100 metrų aukštis kai kuriems vėjo energetikos industrijos specialistams – kone kasdienė darbo aplinka. Būti tinkamai pasirengusiam, laikytis saugos reikalavimų ir turėti patirties ekstremalių situacijų valdyme yra būtina sąlyga kiekvienam už jėgainių priežiūrą atsakingam darbuotojui.

Lietuvoje kvalifikuotus vėjo energetikos specialistus darbui aukštos rizikos aplinkoje ruošia Lietuvos vėjo elektrinių asociacijai priklausanti ir Baltijos šalyse lyderiaujanti mokymų bendrovė „Baltic Offshore Training Centre“ (BOTC). Prieš metus veiklą Lietuvoje pradėjusi kompanija jau parengė per šimtą kvalifikuotų specialistų darbui vėjo jėgainėse tiek sausumoje, tiek ir jūroje. 

„Sparčiai plečiantis vėjo energetikos rinkai, auga ir šiame sektoriuje galinčių dirbti specialistų poreikis. Šiuo metu jaučiamas personalo trūkumas jau kelia nerimą ir ragina skambinti pavojaus varpais. Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, numatoma, kad darbo vietų skaičius vėjo energetikoje per artimiausius trejus metus padvigubės. Iki 2030 m. Europos lygiu šis sektorius suteiks maždaug 500 tūkst. darbo vietų“, – teigia BOTC vadovas Rihards Stalmanis.

Anot kompanijos atstovo, jei ir toliau bus jaučiamas specialistų trūkumas, tai gali turėti neigiamos įtakos visam vėjo energetikos vystymuisi. Tai taip pat bus vienas iš iššūkių siekiant užtikrinti sklandų perėjimą prie atsinaujinančios energetikos. 

Jėgaines prižiūri ne tik turbinų technikai

„Vėjo energetikos industrijoje dirba skirtingų sričių specialistai – vėjo turbinų technikai, elektrikai, mechanikai, logistikos specialistai, kranų operatoriai ir jėgainių mentes tikrinantys dronų pilotai, esant poreikiui pasitelkiami net ir medikai. Visiems šiems specialistams būtina baigti pagrindinius saugos mokymus, per kuriuos jie supažindinami su saugos procedūromis vykdant kasdienes operacijas. Siekiant užtikrinti maksimalų darbuotojų pasirengimą visoms įmanomoms situacijoms, specialistai ruošiami valdyti ir avarines situacijas“, – sako R. Stalmanis.

Jo teigimu, dar daugiau specialistų ir pasirengimo prireikia dirbant jūrinėse jėgainėse, kadangi jų priežiūra kiek sudėtingesnė nei veikiančių sausumoje. Užfiksavus gedimą ar vykdant profilaktinius darbus būtina pasitelkti papildomą vandens ar oro transportą, todėl įtraukiama ir daugiau darbuotojų. Be to, čia didelę įtaką specialistų darbui ir vėjo turbinų priežiūrai daro oro sąlygos.

Pasirengimas gelbėjimosi operacijoms

Šalinant gedimus ar likviduojant avarines situacijas specialistams tenka atsidurti ne tik atviroje jūroje, bet ir dideliame aukštyje. Anot R. Stalmanio, tokioje darbo aplinkoje svarbiausia laikytis saugos reikalavimų ir užtikrinti sklandų komandinį darbą. „Saugos mokymų kursas reikalingas tam, kad darbuotojai pasirengtų darbui tokioje aplinkoje ir galėtų tinkamai įvertinti kylančias rizikas. Vėjo turbinų specialistai turi mokėti ne tik tinkamai prižiūrėti vėjo elektrines, bet ir suteikti pirmąją pagalbą, būti pasirengę gelbėjimosi operacijoms ir žinoti, kaip tokiose situacijose nepakenkti sau ar kolegoms”, – sako BOTC atstovas.

Pagrindinę saugos mokymų programą sudaro penki moduliai: pirmoji pagalba, darbas dideliame aukštyje, gaisro sauga, krovinių kėlimas rankomis ir išgyvenimas jūroje. Tam, kad specialistai geriau pasirengtų realioms situacijoms darbe, atliekamos įvairios praktinės užduotys, kurių metu mokymų dalyviai atsiduria iš anksto sumodeliuotose konkrečiose avarinėse situacijose.

Sertifikatas atveria duris visame pasaulyje

BOTC yra sertifikuotas mokymų teikėjas, besiremiantis Pasaulinės vėjo organizacijos (PVO) nustatytais standartais. Duomenys apie specialistų dalyvavimą mokymuose yra kaupiami pasaulinėje PVO duomenų bazėje, todėl baigę kursą jie gali dirbti vėjo energetikos sektoriuje ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Anot kompanijos atstovo, BOTC suteikiami sertifikatai galioja Europos Sąjungos bei Azijos šalyse, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Rusijoje ir Australijoje. Turėdami šį sertifikatą specialistai gali dirbti didžiausiose vėjo energetikos kompanijose.

BOTC veiklą Lietuvoje pradėjo 2018 m. pavasarį, užmezgusi glaudų bendradarbiavimą su Klaipėdos laivininkų mokykla, kurioje šiuo metu įkurtos mokymų patalpos. BOTC atstovo teigimu, bendrovės planuose – teikiamų paslaugų spektro plėtra. Kompanija ketina neapsiriboti saugos mokymais ir pradėti rengti specialius mokymus vėjo turbinų technikams.