„WindSim“: kaip nustatyti tinkamiausią vietą vėjo jėgainių parkui?

Kaip vėjo energetikos projektų vystytojai sprendžia, kur iškils naujas vėjo jėgainių parkas ir ko imtis, norint optimizuoti gamybą? Kaip išmatuojamas vėjo greitis ir kryptis? Žinoma, patys parkų vystytojai vėjo laukuose negaudo –  tam skirti vėjo greičio matavimo bokštai, taip pat speciali programinė įranga. Viena iš šios srities lyderių – kompanija „WindSim“ – jau daugiau nei dvidešimt metų vykdo vėjo sąlygų simuliacijas tiek Norvegijos fjorduose, tiek ir Lietuvos lygumose. Kuo išsiskiria „WindSim“ taikoma technologija ir kaip surinktais duomenimis gali pasinaudoti projektų vystytojai?

Inovatyvūs vėjo simuliacijos sprendimai

Pagrindinė „WindSim“ naudojama technologija – CFD (angl. Computational Fluid Dynamics) leidžia atlikti tikslias vėjo energijos išteklių simuliacijas bei pateikti klientams duomenimis grįstas rekomendacijas. Dar 1998 m. kompanijos kartu su Norvegijos meteorologijos institutu sukurtas šalies vėjo atlasas tapo pagrindu šios technologijos integracijai į platų paslaugų spektrą. Šiuo metu „WindSim“ gali įvertinti vėjo resursus net ir sudėtingiausiose vietovėse tiek sausumoje, tiek ir jūrose bei jų pakrantėse.

Būtent teisingos vietos parinkimas vėjo jėgainių parkui gali nulemti jo investicinę grąžą ir sėkmingą veikimą. „WindSim“ programinė įranga, leidžia modeliuoti, kur ir net kokiame aukštyje palankiausia montuoti vėjo jėgaines. Į analizę įtraukiami ir duomenys apie vietovės vėjuotumą, reljefą, atstumą iki elektros tinklų ar gyvenamųjų pastatų, ir potencialūs aplinkosauginiai bei teisiniai apribojimai.

Pasitelkus CFD modeliavimą galima įvertinti ir vėjo kokybę – atliekant matavimus simuliuojamos sąlygos, kuriomis turbinos suksis visą savo veikimo laiką. Atsižvelgiama tiek į vėjo parametrus tokius kaip vidutinis greitis ar galimos turbulencijos, tiek ir projekto vystytojo ateities statybų planus. Surinkus didelį įvairių duomenų kiekį, apskaičiuojama ir numatoma, kiek elektros energijos per metus pagamins vėjo jėgainių parkas. Galiausiai, užbaigus statybas ir pradėjus veiklą galima palyginti modelį ir realius rezultatus bei įvertinti investicijos sėkmę.

pastedGraphic.png

Šiame pavyzdyje galima matyti, jog pavaizduotame plote vėjo greitis ties skirtingomis turbinomis žymiai varijuoja. Tai reiškia, kad kai kurios vėjo jėgainės gali pagaminti kone dvigubai daugiau elektros energijos nei kitos. Simuliacijos padeda nustatyti, kokia tiksli pozicija konkrečiai turbinai yra optimaliausia.

Įrodymais grįstos investicijos atsiperka

„WindSim“ paslaugomis naudojasi ir vėjo energetikos projektų vystytojai, ir meteorologai bei mokslininkai dirbantys turbinų gamyklose, ir universitetų tyrėjai, valstybinių agentūrų atstovai. Derindami fizinius ir statistinius metodus įmonės konsultantai jiems pateikia išsamius 3D modelius bei ataskaitas, su klientais dalijasi ir kitais informaciniais resursais: vaizdo medžiaga, moksliniais straipsniais, patarimais.

Turėdami tikslius, tarptautinius standartus ir rekomendacijas atitinkančius duomenis, vėjo energetikos projektų vystytojai gali juos pateikti investuotojams, kaip įrodymą, jog projektas bus efektyvus ir pelningas. Taip pat tai padeda sumažinti naštą, tenkančią vėjo turbinoms, optimizuoti bei prailginti jų veikimą. Todėl minimali investicija į šiuolaikinę programinę įrangą šiandien gali virsti sutaupytomis lėšomis ar net pelnu ateityje.