Vėjo elektrinės pernai pagamino 15 proc. Europai reikalingos elektros energijos, bet siekiant įgyvendinti ES Žaliojo susitarimo tikslus jas reikėtų statyti intensyviau

Praėjusiais metais Europoje buvo instaliuota 15,4 GW galios naujų vėjo elektrinių: 11,8 GW iš jų – sausumoje, o 3,6 GW – jūroje. Iš viso Europoje veikia 205 GW galios vėjo jėgainių, jos pernai pagamino 15 proc. čia suvartotos elektros energijos.

Kaip skelbia „WindEurope“, daugiausia naujų vėjo jėgainių iškilo Jungtinėje Karalystėje – 2,4 GW (sausumoje ir jūroje), Ispanijoje – 2,3 GW (sausumoje), Vokietijoje – 2,2 GW (sausumoje ir jūroje), Švedijoje – 1,6 GW (sausumoje), Prancūzijoje – 1,3 GW (sausumoje).

Vokietijoje, kuri ilgą laiką buvo sektoriaus varikliu Europoje, vėjo energetikos plėtra šiuo metu yra pristabdyta. Nuo 2014-ųjų iki 2017-ųjų šalis kasmet instaliuodavo vidutiniškai 4,6 GW galios vėjo jėgainių. Palyginimui: praėjusiais metais buvo instaliuota vos 1,1 GW – mažiausiai nuo 2000-ųjų. Didžiausias iššūkis šioje šalyje – ilgas ir sudėtingas leidimų išdavimo procesas, nulėmęs ir nesėkmingus aukcionus praėjusiais metais. Iš viso buvo aukcionuojama 3,7 GW galios, tačiau paskirstyti pavyko vos 1,8 GW. 

Įdomu tai, kad į daugiausia naujų vėjo jėgainių instaliavusių Europos valstybių dešimtuką patenka ir Ukraina, besirikiuojanti devintoje vietoje. Šioje šalyje pernai buvo instaliuota 637 MW galios sausumos vėjo jėgainių.

Visoje Europoje per metus buvo paskelbta apie 19 mlrd. eurų investicijų į vėjo elektrinių parkus, kurių galia kartu sudėjus – 11,8 GW. 15 GW galios buvo išdalinta vyriausybių paskelbtuose aukcionuose ir konkursuose.

Pernai, naujai instaliuotų vėjo jėgainių buvo 27 proc. daugiau nei 2018-aisiais. Tačiau norint įgyvendinti Europos Žaliajame susitarime iškeltus tikslus, vėjo energetikos plėtra turėtų būti dar spartesnė.

Kaip pastebi Giles Dickson, „WindEurope“ vadovas, atsižvelgiant į iškeltą tikslą, kad vėjo elektrinėse jau 2050 metais turėtų būti pagaminama 50 proc. reikalingos elektros energijos, Europa vis dar nestato jų pakankamai. Siekiant išvengti įtakos klimatui ir įgyvendinti Žaliajame susitarime iškeltus tikslus, Europoje turėtų būti instaliuojama dvigubai daugiau naujų vėjo jėgainių nei 2019-aisiais, augimas turėtų būti fiksuojamas tiek sausumoje, tiek ir jūroje.