Naujienos

Rugsėjį elektros gamyba vėjo jėgainėse augo beveik 60 proc.

2018-10-31

Pirmąjį rudens mėnesį, įsivyravus itin vėjuotiems orams, Lietuvoje veikiantys vėjo jėgainių parkai įjungė aukštesnę pavarą. Rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, gamybos apimtys vėjo jėgainėse ūgtelėjo kone 60 proc. Tiesa, sausa ir rami vasara nulėmė tai, kad viso trečiojo ketvirčio rezultatas buvo kiek prastesnis už pernykštį.

Naujausiais Lietuvos energijos išteklių biržos „Baltpool“ duomenimis, devintąjį šių metų mėnesį Lietuvoje veikiantys vėjo jėgainių parkai pagamino kiek daugiau nei 111 GWh elektros energijos. Tai – žymiai daugiau nei rugpjūtį, kuomet buvo pagaminta apie 69,7 GWh, ir netgi daugiau nei pernai rugsėjį, kuomet rezultatas siekė maždaug 96,3 GWh.

Iš viso per trečiąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje veikiantys vėjo jėgainių parkai pagamino 241 GWh elektros energijos. Tai 10 proc. mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai.

„Šiemet, palyginti su ankstesniais metais, vėjo jėgainių parkuose stebime maždaug dešimtadaliu mažesnes gamybos apimtis. Vasara pasižymėjo ypač šiltais ir sausais orais, tad vėjo jėgainės sugeneravo mažiau elektros. Tačiau rugsėjį, šaltoms oro masėms keičiant šiltąsias, įsivyravę ir spalį toliau besilaikantys gana stiprūs vėjai lemia ryškų gamybos apimčių augimą. Ilgainiui tai turi teigiamos įtakos ir didmeninei elektros energijos kainai – praėjusią savaitę ji susitraukė net 19 proc. iki 48 EUR/MWh“, – sako Aistis Radavičius, Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos direktorius.

Jis pažymi, kad 10 proc. siekiantys gamybos svyravimai yra įprastas reiškinys vėjo energetikoje. Tačiau paskutinis metų ketvirtis dažnai pasižymi ypač geru vėjingumu, todėl galime tikėtis prisivyti pernykštį gamybos rekordą vėjo elektrinėse. Per paskutinį praėjusių metų ketvirtį vėjo jėgainių parkai pagamino 394 GWh elektros energijos. Jeigu šiemet pavyktų pasiekti ar net šiek tiek viršyti tokį rezultatą, galima tikėtis ne mažesnės kaip 1,2 TWh elektros energijos gamybos per visus 2018 metus.

Iš viso Lietuvoje šiuo metu veikia 23 vėjo jėgainių parkai, turintys tris ar daugiau turbinų. Jų galia kartu sudėjus siekia 480 MW. Kartu su mažosiomis vėjo elektrinėmis, Lietuvoje iš viso instaliuota 539 MW galios elektrinių. Per devynis šių metų mėnesius vėjo jėgainėse iš viso pagaminta kiek daugiau nei 809 GWh elektros energijos. Pernai vėjo elektrinės sugeneravo apie 12 proc. šalies elektros poreikio.