Aukcionas jau paskelbtas, nugalėtojai paaiškės kitąmet

Rugsėjį startavo pirmasis aukcionas atsinaujinančios energetikos vystytojams. Tiesa, Lietuvos vėjo elektrinių asociacija pagal naują skatinimo kvotų modelį veiksiančiuose aukcionuose įžvelgia rizikų.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos rugsėjo 2 d. paskelbtame aukcione siekiama paskirstyti 0,3 TWh skatinimo kvotą, parama energijos gamintojams bus taikoma 12 metų. Dalyvauti gali įmonės, gaminančios elektros energiją iš vėjo, saulės, biodujų bei biomasės. 2020 m. pradžioje nugalėtojomis taps tos kompanijos, kurios pasiūlys mažiausią priedą prie elektros energijos rinkos kainos „Nord Pool“ biržoje. 

Jau prieš kurį laiką apsispręsta ir dėl aukcione numatomų kainų rėžių. Paskelbtame sąlygų apraše nurodoma, kad didžiausia apskaičiuota elektros energijos iš atsinaujinančių šaltinių kaina aukcione sieks 48,93 Eur/MWh, ataskaitinė kaina – 45,07 Eur/MWh, o kainos priedas – 3,86 Eur/MWh. 

Numatomi aukciono etapai:

2019 m. rugsėjo 2 d. – aukciono paskelbimas. Informacija publikuojama svetainėje www.vert.lt

2019 m. lapkričio 11-25 d. – priimami dokumentai

2019 m. lapkričio 26 d. – pirmasis aukciono komiteto posėdis, paraiškų vertinimas

2020 m. pradžia – skelbiami aukciono nugalėtojai

Daugiau informacijos:

Asociacijos pozicija

Lietuvos vėjo elektrinių asociacija pastebi, kad šis aukcionų modelis atsinaujinančios energetikos vystytojams gana rizikingas – keliami dideli reikalavimai, o siūlomos paskatos gana menkos. 

„Aukcionai organizuojami siekiant įgyvendinti Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje iškeltus tikslus. Puiku, kad strategijos įgyvendinimas pasistūmėjo į priekį, tačiau pastebime ir iššūkių. Vienas jų – pats aukcionų modelis, kurį investuotojai vertina kaip rizikingą“, – teigia Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos direktorius Aistis Radavičius.

Anot jo, tokį investuotojų požiūrį lemia kelios esminės detalės. Visų pirma tai, kad vėjo energetikos projektų vystytojai prisijungdami prie skirstomųjų tinklų turės padengti 100 proc. su tuo susijusių išlaidų, patys privalės prekiauti elektros energija biržoje ir prisiimti su kainų svyravimu susijusias rizikas. Taip pat energijos gamintojams teks prisiimti prievolę sumokėti už gamybos prognozių netikslumus ir įsipareigoti gaminti ne mažiau nei 80 proc. sutarto elektros energijos kiekio, o jo nepagaminus – grės baudos. Dėl šių veiksnių vėjo energetikos vystytojai įžvelgia riziką ir pasigenda palankios investicinės aplinkos.