Investuotojų laiškas ES Tarybai: „Politinis stabilumas nulemtų vėjo energetikos plėtrą“

Elektros energijos iš vėjo gamyba galėtų įnešti reikšmingą indėlį į atsinaujinančios energetikos plėtrą Europos Sąjungoje (ES), tačiau jai būtinas politinis ir reguliavimo stabilumas. Tai savo laiške ES šalių energetikos ministrams dėsto į vėjo energetikos sektorių investuojančios tarptautinės kompanijos, tarp kurių – ir „GE Renewable Energy“ ar „Siemens Gamesa Renewable Energy“.

Laiškas sprendimų priėmėjams yra susijęs su Švarios energijos dokumentų paketu, kuriuo ES valstybių narų prašoma nacionaliniuose planuose apibrėžti atsinaujinančios energetikos plėtros apimtis iki 2030 metų. Taip pat – suplanuoti, kaip jos vystys tam reikalingą infrastruktūrą, ir rasti lanksčius sprendimus, padėsiančius siekti numatytų tikslų.

Investuotojai savo laiške pastebi, kad per pastarąjį mėnesį vykusias ES Tarybos diskusijas Švarios energetikos dokumentų pakete šalims narėms keliami tikslai buvo pastebimai sumažinti – didelė dalis nuostatų paliktos savanoriškam valstybių apsisprendimui.

„Mūsų industrija gali įnešti reikšmingą indėlį į energetikos sektoriaus pokyčius. Sausumoje vėjas yra pigiausias šaltinis, padedantis išgauti energiją. Nedaug atsilieka ir jūrinė vėjo energetika. Technologijų plėtra leidžia vis lengviau ir vis mažesniais kaštais į energetikos sistemas integruoti skirtingus būdus energijai iš atsinaujinančių šaltinių išgauti. Vėjo energetika visoje Europoje sukuria 300 tūkst. darbo vietų, sumažina iškastinio kuro importą ir anglies dvideginio emisijas“, – sako investuotojai.

Kartu jie pabrėžia, kad sumažinti elektros energijos gamybos iš vėjo kaštus jau pavyko toms šalims, kurios nuosekliai investavo į šią sritį. Vėjo energetikos sektorius yra paremtas ilgalaikėmis investicijomis į tyrimus ir inovacijas, į gamyklas ir į darbuotojų įgūdžius. Tačiau investicijos nukreipiamos ten, kur matomas politinis ir reguliavimo stabilumas. Vienas iš pavyzdžių – Nyderlandai, pastaruoju metu pritraukę tokių investicijų, leidusių sumažinti kaštus.

Laišką ES šalių energetikos ministrams pasirašė kompanijos ACCIONA, ABB, „DONG Energy“, „EDP Renewables“, „Energie Baden – Württemberg“, „Eneco“, ENERCON, „Envision“,  „E..OON Climate & Renewables“,  „ERG Renew“,  „GE Renewable Energy“,  „Iberdrola“,  „MHI Vestas“,  „Nordex – Acciona Windpower“, „Polish Wind Energy Association“, „RES Ltd.“, „Siemens Gamesa Renewable Energy“, „Vattenfall“,  „Vestas“. Taip pat – „Asociación Empresarial Eólica“ ir „Danish Wind Industry Association“.