Naujienos

Elektrą gaminti iš vėjo – jau gali būti pigiau nei iš anglies ar dujų

2018-09-25

Elektros energijos gamybos kaštai naujose sausumos vėjo jėgainėse arba saulės elektrinėse jau gali sėkmingai konkuruoti su elektros energijos gamybai anglis ar dujas naudojančiomis elektrinėmis. Tokios išvados skelbiamos Briuselyje ir Londone veikiančios idėjų kalvės „Sandbag“ parengtoje ataskaitoje, kurią cituoja „Wind Power Monthly“.

Elektros energijos gamybos iš anglies bei dujų kaštai nuo 2017-ųjų pradžios smarkiai išaugo – atitinkamai 72 proc. iki 46 EUR/MWh ir 43 proc. iki 49 EUR/MWh. Tokiam pokyčiui didelės įtakos turi ir brangstantys taršos leidimai – rugpjūčio pabaigoje pirmą kartą nuo 2008-ųjų jų kaina perkopė 20 EUR/t.

Tuo metu gaminti elektros energiją saulės ir vėjo jėgainėse tampa vis pigiau. Štai Vokietijoje rugpjūtį vykusiame aukcione dėl vėjo jėgainių statybos sausumoje žemiausia kaina siekė vos 40 EUR/MWh (vidutinė kaina aukcione – 61,10 EUR/MWh), o liepą surengtame aukcione dėl saulės jėgainių žemiausia kaina buvo 38,90 EUR/MWh (vidutinė kaina aukcione – 45,90 EUR/MWh). 

Tiesa, kaip pabrėžia „Sandbang“, nurodyti elektros energijos gamybos anglimi ar dujomis kūrenamose elektrinėse kaštai realybėje gali būti dar didesni – tyrime jie apskaičiuoti remiantis vien tik žaliavos ir taršos leidimų kainomis. Per pastaruosius metus taršos leidimų kainos ūgtelėjo net keturis kartus, o anglis bei dujos Europoje pabrango apie 30 proc.

„Carbon Tracker“ prognozuoja, kad taršos leidimų kainos didės ir toliau – iki šių metų pabaigos jos gali pasiekti 25 EUR/t, o kitąmet – net 35 EUR/t.