Naujienos

ABB Lietuvoje: vėjo jėgaines galima valdyti ir iš „debesies“

2019-03-15

Vėjo jėgainių parkų priežiūra, sėkmingai įgyvendinti elektros perdavimo tinklų projektai atokiausiose vietovėse, visame pasaulyje tūkstančiai vėjo jėgainėse instaliuotų komponentų. Tai – tik maža dalis energetikos ir automatikos technologijų kompanijos ABB, kuri jau daugiau nei dvidešimt penkerius metus veikia ir Lietuvoje, pasiekimų. ABB veikla apima elektros perdavimo tinklų plėtojimą, paskirstymo pastočių projektų įgyvendinimą, vidutinių ir žemos įtampos produktų vystymą bei pramonės automatizavimą. ABB Lietuvoje yra sukūrusi apie 80 darbo vietų.

ABB specialistai gali pasirūpinti vėjo jėgainėmis viso jų gyvavimo ciklo metu: nuo pat pradžios iki taisymo ar net išmontavimo. Be to, ABB aukštos įtampos nuolatinės srovės (angl. high voltage direct current – HVDC) tinklų sprendimai integruoja vėjo jėgainėse pagamintą elektrą į bendrus perdavimo tinklus. Ši technologija, pritaikyta ir „LitPol Link“ elektros jungtyje tarp Lietuvos ir Lenkijos bei „Nordbalt“ jungtyje su Švedija, leidžia sumažinti perduodamos energijos nuostolius bei tinkle suderinti skirtingų rūšių atsinaujinančią energiją. 

Pasauliniai vėjo jėgainių priežiūros lyderiai

Tarptautinėje rinkoje ABB geriausiai žinoma kaip vėjo elektrinėms reikalingos įrangos gamintoja. Iš viso skaičiuojama, jog ABB įranga yra įdiegta daugiau nei 40 tūkst. vėjo jėgainių. Nors vėjo jėgainės yra masyvūs statiniai, jų mechanizmą sudaro daug mažų dalelių, lemiančių efektyvų veikimą. Pavyzdžiui, ABB specialistai skaičiuoja, jog jėgainėje instaliuotas modernus nedidelis variklio paleidimo įrenginys gali padėti sutaupyti net 45 proc. laiko, lyginant su įprastinėmis sistemomis.

Nuo šiandieninių vėjo energetikos tendencijų yra neatsiejami ir ABB skaitmeniniai sprendimai. Kompanijos gaminami generatoriai, galios keitikliai bei transformatoriai sudaro elektrinės sistemą, kurios skaitmenizavimas leidžia duomenis iš jėgainės gauti per keletą sekundžių. Rodikliai realiu laiku yra perduodami į debesų kompiuterijos principais paremtą duomenų saugyklą, iš kurios yra lengvai pasiekiami analizei. „ABB Ability™“ sistemos naudojami algoritmai gali operatyviai pastebėti nukrypimus bei ištaisyti kilusias problemas, o tai padeda sumažinti kaštus ir padidinti efektyvumą.

Naujausi ABB „WindStar“ transformatoriai šiuo metu instaliuojami ir vienose didžiausių plūduriuojančių vėjo jėgainių jūroje. Šių, Portugalijoje statomų, jėgainių aukštis siekia net 190 metrų. Tai yra dvigubai aukštesni statiniai nei Laisvės statula Niujorke. Kompanijos transformatoriai specialiai sukurti taip, kad atlaikytų stiprias vibracijas bei staigius judesius, kurie gali kliudyti vėjo jėgainės darbui jūroje. Nedideli ir inovatyvūs ABB elektroniniai komponentai užtikrina aukščiausią vėjo jėgainių naudingumo koeficientą tiek jūroje, tiek ir sausumoje. 

Daugiau apie įmonę:

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) yra elektros tinklų, elektrifikacijos produktų, pramonės automatizavimo bei robotų ir pavarų inovatyvių technologijų lyderė, aptarnaujanti energetikos, pramonės, transporto ir infrastruktūros objektų užsakovus visame pasaulyje. Tęsdama daugiau nei 130 metų siekiančią inovacijų istoriją, ABB šiandien kuria skaitmeninę pramonės ateitį. Tapusi tarptautinių FIA „Formulė E“ lenktynių partnere ABB plečia el.mobilumo ribas ir prisideda prie tvarios ateities kūrimo. ABB dirba apie 147 tūkst. darbuotojų daugiau nei 100 šalių.